Chamalu, Voyage Voyage

Tayland.. Hayallerimin yolundayım..

Kendimi bildim bileli Dünya’da gezgin olmak istedim.. Çok da gezdim.. Seyahatli kurumsal işlerde yaratıcılığımı kullanarak çalışmayı tercih ettim.. Her fırsatta seyahat ettim.. Ancak iş, güç, aile, çocuk, ha gayret az kaldı arada derede olduğu kadar diyerek hep Düya gezgini olma hayallerimden söz ederek geldim bu son günlere kadar.. Şimdi şu anda tam da yıllarımın, hayatımın hayallerinden en çok istediklerinden birini gerçekleştiriyorum.. Tek başıma Dünya gezgini (Gaia) olarak Tayland’dayım.. Gerçekten dün gece Tayland’a gelmemin 10. Gününde, Bangkok’tan sonra gezdiğim 2. Şehir olarak Chiang Mai’de sokaklarda kayboluo tekrar yolumu bulduğumda, bir oh çekip kendime bunu hatırlattım.. “Farket şu an!!.. Sen ömür boyu dilinden düşürmediğin bir hayalini gerçek yaptın..” Farkettim, şükrettim ve gurur duydum kendimle. Buna izin verdim. Zira bu hayalimi gerçekleştirmek pek de kolay olmadı.. Baksanıza yıllarımı aldı:) ama gerçekleştirmesi de bir o kadar kolaymış aslında.. Bunu da gerçekleştirip yaşadıkça “oh be!!” Diyerek farkediyor insan.. Tüm o kelepçe, zincir, -meli -malı, tüm zorunlulukları tek tek itina ile kendimiz yaratmışız.. Yıllar içinde güvende olmak, farketmeden sürüye uymak, ailenin öğrettikleri, toplum, okul, ebeveyn olmanın gerekleri, sevdiklerini üzmemek, kimseyi zorda bırakmamak, en çok da alıştıklarından vazgeçememek yani konfor alanlarımız mahkum etmiş bizi. Özenle kendi güvenliğimiz adına inşa ettiklerimiz yani.. Sonuçta zannediyoruz ki biz gönlümüzden geçeni yaparsak annemiz üzülecek, babamız yalnız kalacak, çocuğumuza yeterince iyi ebeveyn olamicaz, işimiz gücümüz olmazsa ya itibarımız, ya paramız, ya terkediyoruz diye bizi kimse sevmezse!! Gerçekten altta hep bunlar var.. Birsürü gerçek görünen bahane ve teferruat.. Biz yokuz sadece!! Biz, kendi hayatımız, kendi hayallerimiz, kendimize yaşatmayı borçlu olduğumuz hayat.. İşte şimdi tüm bu yollardan geçmiş biri olarak. Hepsi boş arkadaşlar..!!. Gerçekleştirince çok daha net anlıyor insan ki ben bugüne dek bu saydıklarımı çok genç yaşlarda kırmaya başlamış, toplum normlarının ötesine geçmeyi başarmış biri olmama rağmen öyle görülmez bağlarla kendimi mutlu bile olmadığım bir hayata bağlamışım ki!!.. Yıllardır çöz çöz, sök sök, kes kes, eh ancak ancak bitiyor, temizleniyor.. Çok şükür ki bunun bilincindeyim. Neyse.. Bu giriş gerekliydi ki içimden döküldü.. Hayallerini gerçekleştirmek isteyip de erteleyen, söylenen, onu bunu suçlayan, yani sürekli bahaneler üreten arkadaşlar.. Boşverin hiç yormayın kendinizi.. Seçim herkesin kendine ait.. Gerçekleştirmek istediğinizde yaparsınız. Kolay oluyor.. Yine en sevdiğim lafı söylicem.. Herşey kolay olana kadar zordur.. Bu da öyle.. 🙂 <3

Şimdi gelelim Tayland yolculuğuma..

Çok yıllardır istiyordum ancak 3 sene önce yaşamında zorlu bir dönemeçten geçerken özümden bir çözüm, şifa, rehberlik almak niyeti ile yaptığım şamanik yolculuğumda kendimi burada gördüm. Gerçekleştirmek için şartların oluşması ve benim kendimi tam hazır hissetmem 3 koca senemi aldı.. Bazen insan bazı hayallerini gözünde çok fazla büyütüyor.. O kadar yüceltince de ulaşması olduğundan daha zormuş gibi görünüyor.. Süre uzuyor.. Hoş belki de doğru zaman tam da şimdi.. 🙂 <3

Sonuçta beni de itici güç ile bir takım deneyimlerim Tayland’a doğru ittirdi resmen.. Bir şeyi çok isteyip de doğru olduğunu bildiğin halde yapamadığında hayat seni bir şekil ittirip yaptırtıyor!!:))

Şimdi buradayım.. İçimde istanbul’dayken yaşadıklarım, acı tatlı herşey yine mevcut tabii ki.. Ancak şu da bir gerçek ki bazen de içte bazı şeyleri ne yapsanızda değiştiremediğiniz, zorlandığınız bir noktada dışarıda yaptığınız olumlu bir değişim içte de size ivme ve rahatlık kazandırıyor. Daha net, geniş, özgür perspektiften görme şabdınız oluyor herşeyi.. Ben bunu bilinçli olarak istedim..

Burası özellikle bana çok iyi geldi yoğun duyarlılığımın tavan yaptığı bu özel dönemde, çünkü genelde çok tatlı ve güler yüzlü, iyi niyetli, doğal, samimi ve yardım sever insanların yaşadığı bir ülke.. Başka herhangi bir ülkede gecenin bir yarısı sokaklarda tek başıma yürürken kendimi bu kadar özgür ve aynı zamanda bu kadar güvende hisseder miyim?!.. hiç bilemiyorum.. Maalesef ki kendi ülkemde hissedemiyorum.

Ayrıca yemekleri muhteşem.. Sesleri çok tatlı, laf aramızda bayıldım Thai müziklerine ve şarkıcılarına!! Ve ingilizce de çok güzel söylüyorlar.. Şaşırdım blraz ve çok mutlu oldum zira müzik benim için olmazsa olmaz ve şifa demek ruhuma.. Yemek deseniz benim gibi bir lezzet düşkünü ve lezzetli yemekten keyif alıp mutlu olan insan için çok çok değerli.. Ve sadece kendi geleneksel mutfakları da değil.. Hemen her yediğim çok kezzetli bu ülkede.. Birçok ülkede birçok değişik mutfak deneyimledim.. Burası bir enteresan.. En güzel pizzalardan birini de burada yedim.. En güzel sezar salatalardan birini de burada yedim.. Biri italyan diğeri fransız mutfağı tarzı yemekler.. Türkiye ki mutfak cenneti.. Bu ikisini çok nadir güzel yapabiliyorlar. Burada bu kadar aslına uygun ve lezziz olması ki, epey farklı uç noktada damak tadlarına sahipler, bu iyice şaşırttı beni.. Ve mutlu oldum..

İnsanların sıcak kanlılığı ve güzelliği içimi açtı.. Aksileri yok mu?! Olmaz mı..!! Ama az ve de siz usulünce tavrınızı koyınca kendilerine geliyorlar..

Vee.. Çok ucuz demek istemiyorum ancak Türkiye’ye göre çok çok dahs ucuz bir ülke. Arada yediğim içtiğim vs paralarını da paylsşmaya gayret edeceğim.. Benim için göreceli uzunca bir süre kalmak önemliydi bu sebeple İstanbuk’daki yaşamım için harcadığım aylık bütçeyi geçmeden istediğim geziyi yapabildiğim bir ülke.. <3

En belirgin zorluk hemen herşey için pazarlık etmek gerekiyor zira 1/3 gibi bir fiata bırakıyor hemen ne satıyorsa:)) bu özellikle avrupa kültürü almış kişilere zor, biz daha alışkınız ülkemizden malum..

Sokaklar temiz değil, aralarda özellikle Bangkok’ta çok kötü kanalizasyon kokusu geliyor.. Ancak öte yandan etrafta çöp vs her zaman görmüyorsunuz toparlıyorlar. Bir de sokak yemeği kültürü acaip derecede her yerde hakim. Bu da bir tezat çünkü dikkat ediyorum bu konuda çok temiz ve titizler. Kendileri çocukları caddenin ortasına oturup yerde kaldırımda yemek yiyorlar.. Yemek pişirdikleri arabalara sebze ,et ve malzemelere dikkat ediyorum. Hemen hepsi tertemiz. Enteresan gerçekten. Hemen herkes sokaktan yemek yiyor. Zaten bir adım ötesi derme çatma yerel Thai lokantaları da sokaktan daha temiz değil hatta bence daha bile anti hjyenik:) ben kendi enerji kalkanımı bilincimde oluşturdum ve öz’üme teslim ettim. 10 gün oldu.. Birçok şey yedim içtim bir şey olmadı vallahi. Sadece aşırı yüksekten açtıkları air condition yüzünden üşüttüm klasik. Tek hasta olma sebebim diyebilirim:) bunu da aşıyorum artık inşallah. Suni soğuk rüzgar hiç sevmiyorum..Öte yandan burada özellikle Bangkok’ta olmazsa olmaz klima!!

Sıcak ve nem çok yüksek! Ben ki hiç dayanamam!! Geceleri gezip gündüz mümkün olduğunca otel ya da restoranlarda işlerimi yaparak geçirdim genelde günlerimi..

Bu gezi yazılarımda genelde sizlere günlük deneyimlerimden canlı ve heyecanlı örnekler vermeye gayret edicem.. Benim paylaşımlarım genelde bu yönde olacak yani ben doğalca keşfederken siz de benimle doğal olarak keşfetmiş olacaksınız.. 🙂 Daha genel ve ana hatları ile klasik bilgiler bulmak isterseniz zaten çok güzel anlatan, aktaran, bilgi veren arkadaşlarımız var. Onların bloglarından faydalanabiliriz. Hem onların da hoşuna gider. Hatta ben de arada link vererek onların değerli bilgi değerlendirmelerini de koyarım yazılarıma.. Zaten ben de onları takip ediyorum farklı bilgi istersem.. Böylece konu daha bütünlenmiş olur hepimiz için..

Ben yürek yolumda, bir iz sürücü, hakikat keşifçisi olarak ilerlemeyi seçtim. Kendim olma yolumda yüreğimi izleyerek çıktığım bu içsel dışsal yolculuklarımda sizlerle yürekten temas ve iletişim kurmak ve neyimiz varsa ortaya koyup paylaşmak en büyük mutluluk benim için. Gezmeyi, yazmayı, kendimi ifade etmeyi ve paylaşmayı sevdiğim için de ayrıca müthiş bir keyif ve zenginlik kendi adıma.. Dilerim sizler de en az benim yazarken, gezerken, keşfederken, hissederken ve paylaşırken olduğum kadar mutlu olur ve keyif alırsınız.

Genelde yürekten içsel yolculuklarımı Chamalu (yürek yolu) kategori başlığı altında, seyahat yazılarımı da Voyage Voyage (yolculuk yolculuk) kategori başlığında paylaşacağım bu blog’umda. Dilerim sizler de her kategoriden ayrı tat ve keyif alırsınız..

Bugün yeni blogumun açılışı şerefine bu yazıyı ortak bir giriş yazısı olarak düzenledim. Hem sosyal medyadaki blog sayfamdan çok sevgili süregelen takipçilerim, hem de gezi blog’umdan şu an itibari ile gelen çok sevgili yeni takipçilerimiz için bu daha kolay ve anlaşılır bir giriş olacaktır..

Ayrıca instagram hesabımızdan da şu ana kadar olan yol akışımdaki bilgileri paylaşacağım. Gün gün eklemeye garet edicem. Hak verirsiniz ki gezerken sürekli yazmak pek kolay olmuyor. Anlayışınıza şimdiden teşekkürler. Biriken bilgileri bu hafta tamamlamaya gayret edicem.. Lütfen oradan da takip edin. En altta instagram hesabını ve diğer sosyal medya hesabımızı da göreceksiniz. Ve de Gezi yazılarımı sık aralıklarla kısa tutmaya gayret edeceğim. Hem bana hem size daha kolay ve canlı olur. Yürek yazılarım için uzun gelenler olabiliyor kimi okuyucularıma göre kusura bakmayın onlar kendi süresini kendi belirliyor. Yürekten o an ne akıyorsa bittiğinde elim, kalemim duruyor. Yüreklerinizi açıp okuduğunuzda anlamları yerini çok daha iyi bulacaktır.

Haydi şimdi yolumuz, gönlümüz, bilincimiz açık ve aydınlık, gücümüz, sağlığımız, neşemiz hep yerinde ve yeterince olsun..

İyi ve keyifli yolculuklar hepimize, hep Bir’likte. Güzel, mutlu, sevgi dolu başlangıçlar olsun hepimizin ve bütünün hayrına..

Sevgilerimle.. <3

Nesli Olcay
Gaia Journey

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

8 Yorum

 1. Nurhan yucel

  Şubat 13, 2016 at 11:24 pm

  Devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim çok hoş bir yazı. Tebrikler.

  1. Nesli Olcay

   Şubat 14, 2016 at 4:01 am

   Çok teşekkür ederim.. Sıcağı sıcağına geliyor yenileri:) sevgilerimle ❤️☀️

 2. kamuran

  Şubat 15, 2016 at 6:39 pm

  Ne şanslı ve harika bir durumdasiniz. Dileginiz gerçekleşiyor bunun Farkinda olarak mutluluğun tadını cikariyorsunuz . Şansınız açık olsun ve dahada mutlu olun dilerim

  1. Nesli Olcay

   Şubat 16, 2016 at 12:27 am

   Çok teşekkür ederim.. Evet çok şükür.. Hayat ile birlikte uyum içinde başardık bunu hamdolsun. Darısı sizin ve tüm gönülden dileyenlerin başına olsun..sevgilerimle. ❤️⭐️⭐️

 3. Zerrin Ellialtioglu

  Şubat 17, 2016 at 4:37 pm

  Nesli’ciğim yazına bayıldım, arkasını büyük bir keyifle bekliyor ve güzel yolculuklar diliyorum

  1. Nesli Olcay

   Şubat 18, 2016 at 1:28 am

   Çook teşekkür ederim Zerrinciğim ❤️⭐️ Nice yürekten keyifli yolculuk ve yazılarda buluşmak üzere.. Çok sevgilerimle. ❤️

 4. Pervin

  Mart 24, 2016 at 5:49 am

  Çok güzel yazınız yüreğim yüreğinizle buluştu inanın kendi içimi siz söze ükmüşsünüz ne yazıkkı ben yapamıyorum belki daha zamanı gelmedi zamanı gelince olgun meyva gibi dalından düşüp önüme gelecek bir gün yolunuzun yolumla buluşması dileğiyle.Sizi tanımak güzel Gaia Journey.

  1. Nesli Olcay

   Mart 24, 2016 at 11:57 am

   Merhaba Pervin hanım:) çok sevindim inanın. Ne mutlu bana ki size hayaliniz yolunda bşr ilham bir vesile olduysa yazım. Bakın bu yolda buluştuk bile. Eminim en güzel size en uygun şekilde gerçekleştirirsiniz. Ancak siz de bir niyet koyun olumlu ama.. Ve bir adım atın gerçekleştirmek için. Yoksa hayatın sizi zorlamadını beklemeyin:) dilerim en hayırlı şekilde olsun. Sevgilerimle. ❤️

Bir Yorum Bırakın