Chamalu

Bugün ve daima tesadüflerin en güzelini yaşamayı seçiyorum

Özgürlük dedik atlar ile birlikte, ardından hayallerimiz geldi, sonra yaşamın içinde yol alırken aynalık ve yansımalardan neler gördüğümüzü ve aslında hayatın bize, işin özünde de bizim kendimize ne anlatmaya çalıştığımızı düşündük biraz.. Kendimizi bulma, tanıma ve anlama adına iz sürdüğümüz yaşam yolculuğumuzda..

Peki tüm bunlar nasıl gelişiyor hayatımızda? Her biri birer tesadüf mü yaşamda karşılaştıklarımızın? Tesadüf, aslında bilinçli ya da bilinçsiz her yaptığımız seçimimizin, hayatın lisanı ile karşımıza çıkarttığı gerçekliklerine, bizim koyduğumuz ad mı yoksa? Ne dersiniz?

Ben tesadüf kelimesini çok severim.. Öte yandan ona inancım da en az kendime, sevgime, yüreğime ve hayatın yaratıcı gücüne inancım oranında güçlüdür.. Ben hayatı severim hayat da beni. Ben ne ister, diler ve seçersem tıpkı kızını çok seven bir baba gibi ne yapar eder bana tam da hayalimdeki gerçekliği verir.. Ancak aradan geçen zaman ile dileğime koyduğum bilinçli farkındalık, yürekten tutkulu bir isteyiş ve o doğrultuda yaptığım seçimlerimin gücü oranında hayatımda hem ana hem de tali yollar açılır ve ben talebimle yüz yüze gelirim. O anda tek bildiğim niyetimin, hayalimin bir şekil gerçekleşmiş olmasıdır! Nasılı ile aslında pek de ilgilenmez kimse.. Ve o an öyle mutluyuzdur ki, dileğimizin hayat tarafından gerçekleştirilmiş olması bizim için adeta bir mucize ve gerçekleşme şekli ve detayları da tamamen tesadüf olarak adlandırırız. Aslında bu hoşumuza da gider.. Zira yaratıcı güç, evren, Tanrı dileğimizi gerçekleştirmiştir! Bizi seviyordur ve hayatta her şey yolundadır.. Babası küçük kızını çok seviyordur.. Böyle düşünmek bizi, yani içimizdeki küçük çocuğu çok daha iyi hissettirir.. Ve bunda aslında hiçbir sakınca da yoktur. Herkesin inancı da kendisinedir..

Sadece bir farkındalık daha ekleyerek, bu güzel olayı bir üst noktaya da taşımamız mümkündür.. Neden mi? Güzel ve bizim için anlamlı tesadüflerimizi daha çoğaltmak adına. Nahoş ve tatsız tesadüflerimizi de minimuma indirme şansımızı değerlendirmek adına..

Tam da hayal ettiğimiz hayatı yaşamaya daha yakın olmak adına. Daha özgürleşmek adına.. Başkalarına bağımlı olmadan, mutluluklarımızı birilerine bağlamadan yaşamak adına.. Yaşam gücümüze tam anlamıyla sahip çıkmak adına.. Yaşamımızdan şikayet ederek, onu bunu suçlayarak ömrümüzün geriye kalan günlerini boşa tüketmemek adına.. Sonuç ne olursa olsun o anki şartlar ve farkındalık düzeyimle yapabileceğimin en iyisini yaptım ve hayatımın sorumluluğunu üstlendim diyebilmek adına.. Tüm gücüme, geleceğime ve mutluluğuma, huzuruma sahip çıktım diyebilmek adına. Sadece kendi esenliğimi değil, çoluk çocuklarımızın, hatta komşularımızın da iyiliğini gözettim demek adına. Seçme hakkımızı kullanarak hangi geleceği yaşamayı ve yaşatmayı istiyorsak o yönde kalbimizin seçtiği en doğru yolu farkederek bilinçli olarak niyetimiz her ne ise o yönde seçim yapma hakkımızı kullanmak.. İşte o bizim güzel tesadüflerimiz ancak bu şekilde hayat bularak bugün, yarın ve yıllar hatta nesiller sonra bile yeşerip yaşayacak..

Ben aydınlığı seçiyorum.. Yüreğimin yolu sevgiden geçiyor. İlim, bilim, sanat, insanlık için fayda sağlayan ve bizi her anlamda geliştirip özgürleşmemize fayda sağlayacak olduğundan emin olduğum ne değer varsa onları gözden geçiriyorum. Hangi değerler beni en iyi şekilde temsil ediyor. Hangi değerler beni daha özgür, daha sevecen, daha insani, daha kendi özüme yakın ve vicdanımı rahat kılar? Hayal ettiğim hayata hangi değerler beni ve sevdiklerimi en sağlam temellerle taşır? Geçmişten, atalarımdan aldığım mirası, bana yaşam boyu bakan doğayı, bu hayatın en değerli varlığı dünyayı ve olageldiğim insanlığı en iyi şekilde değerlendirerek ileriye taşıyabileceğim gerçeklik nasıl olmalı? Bu gerçekliği bana hangi seçimlerim sunacaktır? Şimdi ve burada yaptığım seçimin tüm bu alanlara etkisi ne olacak? Bu yoldaki ilk adımım ne olursa ben kendimi bu gerçekliğe, içime sinerek ve bana yakışan şekilde, daha yakın bulurum?

Ben hayal ettiğim hayata ve özgürce, hür irademle kendim olma adına tüm seçimlerimde doğal olarak bu sorgulamaları yaparak seçtiğim yürek yolumda ilerlemeyi ve yaşamayı seçiyorum. İlgili tek bir kişiyi bile düşüncemin dışında bırakmamaya ve kimsenin özgür iradesine müdahale etmemeye dikkat ederek. Yüreğime her anlamda en iyi ve doğru gelen yolda o an için en doğru seçimi yapmak bu benim hakkım. Neden en iyi şekilde değerlendirmiyim ki? Hele ki bu seçim beni, seni, onu, BİZİ.. Hepimizi.. Yakından ilgilendiriyor ve etkiliyorsa..

Seçimi biz yapmazsak ne mi olur? Bağımlı oluruz.. Özgürlükten ve özgürleşmekten söz bile edemeyiz.. İtiraz ve şikayet etme hakkımız bile olmaz.. Birilerinin kendince doğru sandıkları gerçekliğe ve hiç bilmediğimiz hayallerine figüran oluruz.. Başkalarının hayatlarını yaşar, başkalarının hayallerini gerçekleştirmiş oluruz.. Bence işin kötüsü ne biliyor musunuz? Bundan haberimiz bile olmaz!!! Biz bir ilüzyonu, yani sanal bir hayatı, tekrar tekrar yaşar dururuz.. Tıpkı geceler boyu süren kabuslar gibi.. Çıkacak yolu da bulamayız. Neden mi? Çünkü o hayatı biz tüm gücümüzü kullanarak seçip yaratmamışızdır..

Şimdi hepimizin düşünce sistemine saygı duyarak bir kez daha düşünelim ve yüreğimizin en saf, sakin, doğal sesini duymaya bakalım..

Ben nasıl bir hayat yaşamak istiyorum?

Bugün seçimimizi yaparken nacizane bu düşünceye de bir şans verelim ve öyle niyet edelim.. Çünkü bu hayat bizim.. Ne sadece sizin ne de sadece benim ya da onun..

Seçim hakkımızı en iyi kendimiz olmaktan yana kullanalım.. Ben öyle yapmayı seçiyorum.. Bugün de yüreğimin yolunda hakikatin ışığında iz sürmeye niyet ederek..

Diliyorum ki, hepimiz adına en hayırlı seçimler ve sonucunda mutlu tesadüfler olsun.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Bırakın