Gaia Journey, Voyage Voyage

“Bu Ordu.. Başka Ordu.. 🌏🌳💦🌊🍃”

Gezip de görmek.. ya da benim gibi.. Bilip de daha yakından tanımak isteyenlere.. Hayranlıkla şaşırıp bu da mı varmış?! Gerçekten mi? Nasıl da atlamışım?! İyi ki yaşamışım!.. dedirten sürpriz güzellikleriyle benim için bambaşka bir Ordu gezisinde yaşadıklarımı, tanıdıklarımı anlatmak istiyorum bu vesile..

Beni yakından tanıyanlar bilir tüm Karadeniz’i bir ayrı severim. Karadeniz bölgesinin de Karadenizli dostlarımızın da yeri başkadır gönlümde.. Beyaz yakalı günlerimden bana yadigar Karadeniz’e ve insanına olan bu sevgim.. Bölge müdürlüğü yaptığım dönemde de bu doğal cennet bölgemize can-ı gönülden talip olurdum:) Karadeniz ziyaretlerimde yüreğim ayrı bir coşku dolar Samsun’dan kiraladığım arabayla yola çıkıp dağ taş, kar kış, yağmur çamur demeden tüm sahili Rize’ye kadar tek başıma her bir şehrimizde çok sevgili bayiilerimizi ziyaret ederek tek tek gezerdim.. konuksever ağırlamaları ile hem işimizi yapar hem de yörenin güzelliklerinin tadına varırdık.. tabii ki oldukça sınırlı zamanımız ve çözmemiz gereken işler elverdiğince.. sonuçta iş gezisi.. hep bir koşturmaca arasında deresinde her şey.. işte o kısacık aralarda yaşadıklarım hep en değerli anılarım oldu yoğun iş yaşamımda.. bana kendimi en mutlu ve zengin hissettiren anılarım.. yüreğimde hep yeri ol’an her bir an’ını ve sevgili dostlarımı sevgi ve özlemle anıyor ve bu vesile yeniden selamlıyorum.

Bu yıllar boyu coşku dolu iş ziyaretlerim sırasında da Ordu’nun yeri kendine has şirin güzelliği ve modern açık fikirli insanlarıyla başka oldu benim için. Ordu Karadeniz’in incisi denir ya hani hep.. işte o fark araba yolculuğunda Fatsa – Ünye sınırlarına gelinince hemen bir hissettirir kendisini.. her bir şehrinizin yeri de güzellikleri de özellikleri de apayrı malum.. ama bugün Ordu’nun nasıl da Karadeniz’in incisi olduğunu farklı bir gözle görelim istedim..

….

Ordu’ya 20 seyyah kadın yaptığımız bu özel ziyaretimizde beni çok şaşırtan ve onca sene geldim de nasıl görüp bilmedim? Nasıl da kaçırmışım?! İyi ki görüp, bilip, tanıdım dediklerimi paylaşmak istiyorum sizinle özellikle.

⭐ 🌎🌳🌊Doğal güzellikler..

💧Herşeyden önce daha evvel paylaştığım gibi Ordu tam bir şelaleler cenneti.. tam tamına 98 keşfedilmiş şelalesiyle..
kimbilir daha niceleri de keşfedilmeyi bekliyordur eminim.. biz 3 kısa günde ancak imkanımız yettiğince 2 şelale gezebildik.. bir doğa ve şelale aşığı olarak benim için müthişti..

 

💧İlki şehir merkezinden 30 dk uzaklıktaki Çiseli Şelalesi. Hava buz gibi olmasına rağmen bu doğa güzelliğinin yemyeşil sularına girip yüzmeyi hayal etmeden geçemedim.. şu güzelliğe bakın haksız mıyım?! 😊

IMG_7587

💧İkincisi Kadıncık şelalesi… Şehirden 60 dk uzaklıkta.. ancak biz programımız gereği farklı bir yerden geçtiğimiz için.
epey uzun yaklaşık 2,5 saatlik bol virajlı meşakkatli araba yolculuğu sonrası kavuştuk bu muhteşem enerji yuvasına.. burada gerçekten uzun uzun kalıp her bir zerresini tertemiz havasıyla içime çekmeyi hayal ettim.. dönüşte doğa ve kamp meraklısı bir arkadaşıma anlatırken. Kadıncık şelalesi ve doğasına doyamadım tam bir gün dolu geçirmeli hatta mümkün olsa kimse yokken çadır kurup her bir taşını yaprağını hissedip tanısam.. diye anlattım..

IMG_7585

💧🌳🌿 sadece şelaleler de değil Karadeniz’in akarsuları ve yeşili boldur bilirsiniz.. Ordu da bu konuda doğanın en cömert davrandığı nadide köşelerinden yurdumuzun.. özellikle Doğa yürüyüşü severlere 4 km uzunluğu ile Türkiye’nin  en uzun dere kanyonu olma özelliği ile Çamaş Kanyonu.. tam bir beklenmedik doğa keşfi imkanı sunuyor.. bu güzelliği yaşadıktan sonra da unutamadığım lezzetler kısmında bahsettiğim Çamaş’ta alabalık yemeyi siz de unutmayın..

IMG_7798

💦 Menderesler.. bu yolculuğumuzun en heyecanla hayal ettiğimiz bölümü.. Menderes: Bir akarsu yatağının, genellikle düzlüklerde çizdiği S harfine benzeyen kıvrım olarak geçiyor tanım olarak.. özetle ovada, yaylada kıvrım kıvrım akan küçük ince akarsular da diyebiliriz.. Ordu’nun Aybastı ilçesinde Perşembe yaylasında yer alan bu doğa harikaları da dünyada sayılı mendereslerden bir tanesi olma özelliği ile biliniyor edindiğimiz bilgiye göre.. Şansımıza Kar ile kaplı olması da apayrı bir güzellik ve eğlence imkanı sundu bize.. mendereslerin hemen ötesindeki yüzeyi soğuktan donmuş göl de bambaşka bir görsel keyif yaşattı.. fotoğraf tutkumuz iyice coştu bu güzelliklerle doğal olarak..

IMG_8332

🌊🍃 Yason Burnu.. Ordu Ünye arası.. benim için muhteşem bir güzellik an’ı olarak katıldı hafızama.. öz’gür ruhumun tarihin izleri ötesinde rüzgarın dans edişi, denizin mavisi, çimenin yeşili ile müthiş bir buluşma yaşattığı o özel yer olarak.. tarihi önem ve anlamı da olan bu güzelliği mutlaka görmenizi ve yaşamanızı dilerim.. Karadeniz sahili boyunca üzerinde 1868 yılında yapılmış ve sonradan tadilatı yapılarak ziyarete açılmış kilise bulunan tek yarımada burası. Ayrıca Yason Burnu Yarımdadası Altınpost Efsanesi’nin (Arganot Efsanesi) geçtiği yerilirsek biliniyor. Fotoğraf tutkunlarının özellikle gün batımında ziyaret ettiği bu doğal güzellik özgün enerjisiyle ruhuma gerçekten dokundu.. sadece burunda değil çevresinde de özgün fotoğraf kareleri yakalayacak çok detay mevcut.. tarihe meraklı iseniz efsanesi hakkında detaylı bilgi için araştırma yapmanızı tavsiye ederim.. ben sizin için bu linki paylaşmak isterim.. http://www.milta.com.tr/tarih/yason-burnu-kilisesi-ve-argonotlar/

IMG_7591

⭐🍎Tadı damağımda kalan lezzetler..

👌🏻Ordu merkezde Aktaşlar restoranda yediğimiz yöresel her yemek müthiş lezzetliydi.. pide malum Karadeniz’in olmaz ise olmaz lezzeti.. hele ki kullanılan peynir ve tereyağının sütü özel ise lezzeti de o derece özenli ve özel oluyor.. karalahana çorbası benim için tam anlamı ile Karadeniz vazgeçilmez yemeği ve lezzeti.. Mısır ekmeği.. fırın sütlacı.. (ben üzerinde fındık olmadan tercih ediyorum zira sütün tadı damağımda kalsın istiyorum) .. bunlar olmaz ise olmazları.. bir de benim bu sefer gerçekten tadı ile mest olduğum “peynir eritme” var.. özel üretim sütlerinden yapılan 3 çeşit peynir ile.. ve fırında tereyağlı mantar.. aman Allahım dedirten lezzetler oldu bunlar.. gerçekten özledim bu lezzetleri daha şimdiden.. neyseki İstanbul’da Nelipide adı ile açtıkları şubeleri var.. biz bu konuda şanslıyız.. İstanbul’a yolu düşen ve Bu lezzetleri özleyip de tatmak isteyenlere ayrıca bir bilgi..:)

👌🏻Çamaşta.. Mısırununa bulanıp da kızartılan Alabalık.. gerçekten çok güzel bir farklı lezzet.. özellikle benim gibi Alabalık denince aklına sadece ızgarası ya da buğulama ve soslu alternatifleri gelenler için müthiş lezzetli. Ve tadına doyamadığımız yağda kızartılmış Mısır ekmeği.. rejimi falan bıraktık zaten burada:) sonra 1 hafta hiçbir şey yemeden dengelenebiliyor 😉şaka bir yana özel tedavi gerektiren bir hastalığınız yoksa sağlıksız hiç bir şey yok bu yiyeceklerde sadece miktarı herkes kendi bünyesine göre bilinçli ayarladıktan sonra.. 😍

IMG_7747

👌🏻 Aybastı ilçesi Perşembe yaylası menderesleri ziyaretimiz sonrası öğlen yemeği Kent ormanında..
Kuzuları özel olarak otlatılıp kekik ile beslenen bu hayvancıkların Eti de lezzeti de ona göre oluyor tabii.. herşey doğal ortamında bu özenle bir başka yetişiyor. Benim burada tadına gerçekten doyamadığım yine doğal otlaklarda kekik ile beslenen mandaların sütünden yapılmış yoğurt… gerçekten muhteşemdi.. o derece ki taze kaymak mı yoksa yoğurt mu ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.. gerçekten tam tabiri ile tadı damağımda kaldı.

IMG_8329

👌🏻Künefe.. evet doğru okudunuz.. Karadeniz’de künefe mi? Ne alaka?! demeyin.. biz de şaşkınlık içinde inanamadık önce ilk duyduğumuzda.. eğer arkadaşımız Cüneyt’in mutlaka tatmalısınız! demesine inanıp da denemeseydik bu müthiş lezzeti kaçırmış olurduk.. şehir merkezinden 1 saat uzaklıkta Kabataş’ta Söğültaltı restoran.. tüm bunlar gerçekten unutamadığım lezzetler oldu..

IMG_7945

⭐ Kültür Sanat..

Ordu’ya 1 saat uzaklıktaki Ünye’de Yaşayan Kültürel Miras Müzesini yaptığımız ziyaret bizi eski zamanlardaki yaşama aldı götürdü.. önce ip atlayıp sonra manilerden seçmeler yapıp da içeri gidebildiğimiz tarihi bir konak hayal edin.. her odasında farklı bir kültürel bilgiyi oyunlar eşliğinde öğreniyor ve tadına varıyorsunuz. Albasmasının nereden geldiğinden, o zamanların çalar saati niyetine kullanılan pratik çözümüne.. hafıza geliştirme oyunundan.. mangalda kül bırakmamak deyiminin gerçek anlamına.. en sonunda da Karagöz Hacivat seyrine varıp ve daha burada saymakla bitiremeyeceğim nice gelenek mirasına ererek tarihten bugüne keyifle yola devam ediyorsunuz. Mutlaka görülmesini tavsiye ederim.. özellikle de çocuklarınız varsa onlar için de keyifli ve unutulmaz bir kültür aktarımı fırsatı olacaktır.. Türkiye’de UNESCO logosunu resmî olarak kullanan ilk ve tek müzemiz olma ünvanına da sahip..

IMG_7589

⭐Ulaşım.. son ziyaretimden beri en büyük gelişme artık Ordu’nun kendi havaalanı olması.. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta, İstanbul – Ankara -İzmir- Antalya karşılıklı seferler var diye biliyorum.. Yazın seferler daha yoğun. Aynı zamanda uluslararası uçuşa da açık..

3 güne sığdırabildiklerimizle dolu dolu bir Ordu gezisi oldu ki daha görülüp yaşanacak tanışıp tadılacak birçok güzelliği de ardımızda bıraktık tekrar tekrar gidip görelim diye.. şimdiden özledim bile..

Bu özel Ordu gezimiz için..

Açık görüşlülüğü ve gelişim öngörüsü, konukseverliği, benim için ayrıca hayvanseverliği, doğaya olan sevgisi, ilgisi, Ordu’ya ve ülkemize örnek tutumu ile katkılarından dolayı ve misafirperverliği için özellikle sayın Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na..

IMG_8700

Dostluğu, gezgin yaşama saygısı ve Orduya katkıları ile tüm gezi boyunca misafirperverliği için Basın danışmanı Mustafa Sezer’e ve nezdlerinde tüm Ordu’lu dostlarımıza çok teşekkür ederiz.

Bu güzel ve özel geziye vesile olan gezgin arkadaşımız Gezginin Ayakizleri Cüneyt Durhan’a tüm organizasyon ve emekleri için..

http://www.gezgininayakizleri.com

Gönülden teşekkürlerimle..

Nesli Olcay / Gaia Journey

Kasım 2016

IMG_8552

 

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Bırakın